Absolutně ve Zlíně zvítězila budoucnost a 16-ti letý Kryštof Húšť

Absolutně zvítězila budoucnost a 16-ti letý Kryštof Húšť

V sobotu 8. 10. se naposledy roztočila kola letošního Gergel Wood BikeRally Series, a to v tradiční lokalitě v rámci MSS BikeRally Zlín. Babí léto a Haffova objednávka byly příslibem opět topového počasí, a tak se nás na posledním roundu sešla zase pěkně početná banda v podobě 124 závodníků!

Co je o to důležitější, tak je účast 30 mladých střelců do 15 let a 5 slečen narozených po roce 2000. O budoucnost naší bike scény se tak určitě nebojíme! ???? Do startovky na Zlín se premiérově zapojili i 2 Quadaři a o vše se postaralo 28 duchapřítomných pořadatelů. Stínový ředitel závodu Marián Piňos, který se nám většinu víkendu úspěšně schovával, opět diplomaticky zařídil obsazení prostoru nad Hvězdárnou, a všichni se tak mohli už v pátek spustit ze zlínských kopců a trénovat na sobotní bitvu o tituly a místa na bedně v rámci seriálu WBS 2022 – a že to bylo ve všech kategoriích pořádně našláplé…

Tratě byly z větší části vyznačeny dle minulých let, ale nechyběly ani kosmetické úpravy s trochu otevřenější stopou díky letním výsekům. Nejvýraznější a kontroverzní změna nastala u legendárního vracáku na RZ3, 4. Původní opíračka už vzala definitivně za své a pro Quadaře je neprůjezdná. Jako ideální řešení tak nakonec bylo narovnání vracáku rovnou dolů nejprudší pasáží přes jemné, ale zrádné, esíčko s navazující ostrou šikanou do cíle. Vyladit tady čistou stopu s ohledem na nadzvukový přílet do této pasáže z horní cesty bylo těžkým oříškem pro většinu startovního pole, takže bylo hned jasné, že pro spoustu riders to tady bude trochu škola a taky, že divácká show oproti legendárnímu vracáku nijak neutrpí – spíš naopak!

Závodní tempo tentokrát odpálil v 11:00 Tastees předjezdec Čalos, který ukazoval, že to pořád v ruce má. Za ním už se šlo závodit bez servítek. Opět neuvěřitelné průjezdy předváděli borci z kategorie Paradownhill. Michal Kosík potvrdil svou neporazitelnost a dovezl svůj trojkolový batmobil do cíle rychleji než druhý Jirka Kudrna, který v RZ4 dokázal svůj monopost dokonce hodit přes boudu. Časy mezi Majklem, Jirkou a Honzou Malcem se k sobě ale stále více přibližují, a sledování této kategorie slibuje čím dál větší náboj!

Mezi ženami měla díky stabilním výkonům a absenci konkurentek již jistý celkový titul Kája Kadlecová z X-Ride Team Racing Lešná. Svou pozici potvrdila a vyhrála i ve Zlíně. Za ní se velmi těsně (o 1,8s) na druhém místě umístila Libuše Prchalová – je pěkné opět vidět na sjezdových tratích modrožluté dresy 4Ever Cyklo Bulis. Na třetím místě pak dojela Verča Machová (TUFO CykloZákladna OE) s o něco větší ztrátou, ale zde je třeba vyzdvihnout krásně čistou jízdu na vyšším XC pevňáku. Verča nejednomu staršímu ogarovi ukázala, jak se dá cílová pasáž RZ3 čistě projet i s ne úplně optimální technikou.

Hned za ženami se na tratě pustila početná grupa Střelců. Ti naplno dostáli názvu své kategorie a posílali to tam opravdu jak rakety! Do TOP30 absolutně prorazilo hned 5 střelců, když vítězný Matyáš Závorka dojel v absolutním pořadí 14.! Za Matyášem držel dvojku až do cíle Štěpán Hurta, bronzovou příčku obsadil Peťa Škrobánek.

V Hardtailech se schylovalo k boji o vše. Do přímého boje kvůli absenci nezasáhl průběžně vedoucí David Minarčík, a tak bylo vše v rukou Sáčka a Kikina. Dominik Slováček musel Zlín bezpodmínečně vyhrát, pokud se chtěl dostat celkově před Davida a mít ještě teoretickou šanci na titul při Kikinově 3. a horším umístěním. Tuto úlohu Dominik zvládl a dojel si pro první letošní WBS vítězství. Mezi Sáčka a Kikina se dostal skvěle jedoucí mladý David Pavelka, který ale neustál tlak a havárií před cílem RZ3 se odepsal z bojů o nejvyšší příčky. Ondra Kikin Krhánek si tak rozvážnou jízdou zajistil druhé místo v závodě, a tím i 5. titul HT šampiona v řadě. Kluky na bedně doplnil na třetím místě Tomáš Hrabec.

Mezi Gentlemany do Zlína zavítal jeden z nejúspěšnějších jezdců v historii české cyklistiky Vlasťa Hynčica, a tuto pozici hned potvrdil, když stylem start-cíl ovládl kategorii, byť už od příštího roku věkové spadá do kategorie Legend. Se ctí, malými rozdíly, leč marně mu konkurovali létající štramáci Pavel Macháč a Zdeňa Pančocha. Zatímco Čoklíkovi stačilo zajet čistý závod pro zajištění titulu v G’s, Zdenda musel ještě zabrat, aby uhájil celkové 3. místo v seriálu. Tomu nakonec odpovídaly výsledky, když Zdenda dokončil závod na 2. místě za Hynčou, a Pavla Macháče nechal za sebou na trojce.

V Legendách jsme při absenci Lea Máchy zvyklí na převahu už jistého vítěze sezony Pavla Mašláně. To potvrdil i zde, když vyhrál před druhým Hynkem Strachoněm. Obrovský souboj ale probíhal o třetí příčku, kde v desetinách soupeřil Ruda Müller s Karlem Ponížilem. Tím šťastnějším byl nakonec náš milovaný srdcař Ruda, který si připisuje druhou bednu za sebou, a podle svých slov „poprvé doopravdy závodil“, takže tato Slovenská strela už nedělá „jen“ uzavírací vůz startovního pole. ????

Zbývají nám 2 nejostřejší kategorie: Muži a Junioři. Ti se v rámci absolutních výsledků střídali na nejvyšších příčkách. S Ondrou Kolečíkem se tak trochu počítalo, že by mohl Eliťáky zaříznout, o pár desetinek ale tempo od první RZ nestíhal, a nakonec se potkal se zemí jinak než jen prostřednictvím plášťů. S Kryštofem Húštěm se taky počítalo vysoko, ale všechna očekávání předčil, když začal od začátku diktovat tempo, které se nedalo stíhat – a usadil se tak v průběžném vedení absolutní klasifikace. Když se zkoušel udržet Kuba Brázdil, tak šel k zemi a z předních pozic zmizel. V RZ3 pak zajel fantastickou jízdu Tomáš Huňa, která mu zajistila absolutně 2. pozici v cíli – ale na Húště to stačit nemohlo. To taky znamená, že loňský WBS mistr Tomáš Huňa bude letos těsně mimo stupně vítězů v celkovém hodnocení. O 2. a 3. místo totiž byli v přímém souboji David Herclík a Petr Janeček. Dave ale zatáhl špónu a Péťu udržel za sebou. Skvělým začátkem sezony, vyrovnanými výkony a profesorskou jízdou ve Zlíně (5. místo absolutně) si pojistil letošní celkové vítězství ve WBS poprvé Petr Maloch Malý z týmu Commencal FDF Team!

Pořadí v cíli v Mužích tedy bylo: 1. Huňa, 2. Herclík, 3. Janeček. V Juniorech pak doplnili na bedně vítězného Kryštofa Húště stříbrný Ondra Kolečík (absolutně 6.) a Patrik Zvonek (absolutně 7.). Do TOP10 se pak ještě vešel na 9. místě Junior Jara Prchal.

Absolutní vítěz finálního závodu MSS Bikerally Zlín Kryštof Húšť

Nezbývá než poděkovat všem jezdcům, divákům, pořadatelům, zdravotníkům, záchranářům, fotografům a sponzorům za luxusní závod MSS BikeRally Zlín, stejně jako za celou parádní 13. sezonu Wood BikeRally Series! Celkové pořadí všech kategorií, korunovaci krále roku 2022, a pořádnou kalbu ve jménu rozlučky se sezonou 2022 si užijeme 4. 11. na vyhlášení WBS na Sokolovně v Želechovicích, kde se už teď na všechny těšíme!!!

Závod se mohl uskutečnit díky podpoře – Lesy České republiky a Music Servis Systém

Toš bajku zdar!

TOP 5 Absolutního pořadí:

  1. Kryštof Húšť / Cyklo Krystyník Racing Team / 4:03.6
  2. Tomáš Huňa / SBT Fryšták Mondraker Kolofix / 4:06.4 (+2.8s)
  3. David Herclík / Full gas Akademy MTB Team / 4:07.7 (+4.1s)
  4. Petr Janeček / OFBIKE Scott Team / 4:07.9 (+4.3s)
  5. Petr Malý / Commencal FDF Team / 4:08.1 (+4.5s)

Průběžné pořadí


Absolutně WBS 2023
1Herclík D.217
2Huňa T.206
3Janeček P.199
Muži WBS 2023
1Herclík D.222
2Huňa T.215
3Janeček P.210
Junioři WBS 2023
1Bechný F.199
2Mikel D.198
3Mlčák S.175
Hardtail WBS 2023
1Krhánek O.233
2Pavelka D.223
3Hrabec T.198
Střelci WBS 2023
1Fiala O.228
2Samek J.176
3Kocurek M.174
Gentlemen WBS 2023
1Macháč P.227
2Moláček L.204
3Pančocha Z.202
Legendy WBS 2023
1Mašláň P.223
2Mácha L.222
3Müller R.147
Ženy WBS 2023
1Machová V.228
2Šantavá M.226
3Trlicová N.193
Paradownhill WBS 2023
1Malec J.136
2Kudrna J.124
3Kosík M.100