18. ročník legendární BikeRally Trnava opět ovládl junior Kolečík

Autocentrum Lípa BikeRally Trnava byla 5. závodem letošního Gergel Wood Bikerally Series, a zároveň 1. memoriálem Martina Kolajíka. Vzpomínky na skvělého kamaráda a jezdce se nesly trnavským kopcem, a Kolajos na oplátku seslal luxusní počasí a ještě luxusnější povrch, který dovoloval jízdu na hranici fyziky – legendy budou vždy s námi!

Pořadatelská parta z SBT Fryšták pod vedením Lukáše Nášela má organizaci tohoto trnavského roundu po dlouholetých zkušenostech v malíku, takže od časného sobotního rána na všechny ridery a diváky čekalo topové zázemí a vymazlené tratě. Fans lákali sluníčko ven a závodníci se vrhli na najíždění stop. Při počtu 142 jezdců se tratě všech eRZet rychle vyjezdily do libovky a schylovalo se tak k závodění v maximálním tempu.

V 11:00 se jako první na trať vydává předjezdec Petr Kolajík – to je pro nás velká pocta. Za ním pak borci z kategorie Paradownhill. Michal Kosík z TranscamionRacing Teamu se představil poprvé na WBS s tříkolovým e-speciálem, avšak do některých utažených zatáček se znatelně delší geometrií. I tak dokázal udržet suverenitu mezi quadaři a být v součtu čtyř eRZet nejrychlejší. Jen o 2,1s za ním dojel Honza Malec a třetí Jirka Kudrna, který s sebou vezl zhruba půlminutové manko z RZ1 až do cíle.

V nejkrásnější kategorii Žen potvrdila roli favoritky Kája Kadlecová z X-Ride Teamu a dalším vítězstvím si vybudovala nejvýhodnější pozici pro vítězství v seriálu. Za Kájou skvělým výkonem na pevňáku zazářila Libuše Prchalová z 4Ever Cyklo Bulis se ztrátou 7,7s. Třetí místo na bedně s větší ztrátou vybojovala Verča Machová.

Střelci letos předváděli moc pěknou show a na všech příčkách na bedně se pořadí neustále měnilo. V poslední RZ se na první místo dostal Jiří Skalička skokem před druhého Štěpána Hurtu. Na třetí místo se zase těsně rychlejším časem dostal Petr Škrobánek před bramborového Matyáše Závorku. 1. až 4. místo přitom dělily 4,4 vteřiny. Po Střelcích se na trať pustili všichni jezdci absolutního pořadí.

V Legendách nekompromisně zvítězil domácí Pavel Mašláň, o více než minutu před druhým Hynkem Strachoněm. 4. Roman Sasyn si v poslední eRZetě nejspíš odskočil mimo trať pro bedlu – pro své premiérové umístění na bedně si tak dokráčel slovenský srdcař Ruda Müller.

V Gentlemanech to tak jasné nebylo. V útoku na celkové vítězství v seriálu jsou zatím nejúspěšnější Pavel Macháč a Lukáš Moláček. Prvně jmenovaný klobucký rider byl nakonec i na Trnavě rychlejší a „Čokl“ tak 2. místem navýšil svůj náskok na třetího Moláčka. Nejrychlejší mezi Gentlemany byl ale nakonec o 8,5 vteřiny otrokovický Zdeňa Pančocha, kterému však do celkového pořadí schází body za 2 absentované závody.

Hardtaily se vždy nesou ve znamení bojů o desetiny. Na Trnavě od začátku diktoval tempo bezpečák Ondra Kikin Krhánek, který udržel náskok až do cíle a bere 1. flek s náskokem 1,1 vteřiny na ředitele závodu Lukáše Nášela. Dominik Slováček neudržel pozici v závěrečné RZ a třetí flek si tak o 0,4s vyjel vítěz Kopné David Minarčík.

V juniorech to byla trochu one-man-show, za kterou se odehrávaly ukrutné boje o centimetry. Vojta Kořenek zajížděl skvělé časy, ale 5s penalizace za předčasný start ho odsunula z 2. místa na 5. – za Jaroslava Prchala. Před ním o 0,4 vteřiny bere bronz Honza Mašláň, a stříbro jde za Tomášem Pavelkou. 1. místo pak bere jezdec, který ovládl také absolutní pořadí – juniory vyhrál o propastných 15,8 vteřiny…

Junioři stabilně zajíždí časy srovnatelné s rychlými eliťáky, občas ale některý talent dokáže časy stlačit tak, že vyhraje stylem start-cíl v absolutním pořadí. No a tím talentem je v posledních letech Ondra Kolečík z Kellys Factory Team, který jistým výkonem obhájil triumf na Trnavě. Druhému Kubovi Brázdilovi z TopOnTrail DH Teamu nadělil 2,4s. Absolutně třetí v cíli byl se ztrátou 1,1s na dvojku Petr Maloch Malý za Commencall FDF. 4. flek absolutně, a zároveň 3. místo v Mužích pak bere WauWauWau Crew borec Radim Novosád.

Tolik k ostrému racingu na rychlých tratích. Časy borců ale tlačili dolů hlavně diváci okolo tratí, další neskutečné představení speakra Pecy Macha a libová muzika od DJ Michala Směšného, který ukázal svým aparátem jak probudit nejen Trnavu. O bezpečnost všech se opět starali borci na čtyřkolkách z SAR Morava v čele se záchranářkou. Na trať a jezdce pak dohlížela připravená místní parta pořadatelů a Hasičů. O žaludky a žízeň všech se postaral opět Nášelovic bufet, nebo nově Pacholda se svými Tastees z Malty. K nějakému rodinnému vyžití a dětským radovánkám pak vybízela Capri-Sun Bike školka a WBS stánek se spoustou věcí pro Bikerally srdcaře.

Trnava už po 18. potvrdila svou jedinečnost a atraktivitu pro milovníky Bikerally a nabídla krásné průjezdy a souboje od začátku do konce. Velké díky patří pořádajícímu SBT Fryštáku, areálu RS Trnava a všem dříve zmíněným přátelům a srdcařům. Bez Vás by to nešlo.

Už 8.10. se těšíme na finále letošního WBS na MSS Bikerally Zlín, kde se rozhodne o šampionech ve všech 8 vypsaných kategoriích. Určitě bude o co závodit a na co se dívat, tak hlavně ať se tam všichni potkáme!

Výsledky absolutního pořadí:

  1. Ondřej Kolečík –             3:49,6
  2. Jakub Brázdil –             3:52,0   (+2,4)
  3. Petr Malý –             3:53,1   (+1,1)
  4. Radim Novosád – 3:54,1   (+1,0)
  5. David Herclík –             3:54,4   (+0,3)

Průběžné pořadí


Absolutně WBS 2023
1Herclík D.50
2Kulhánek M.45
3Kolečík O.41
Muži WBS 2023
1Herclík D.50
2Kulhánek M.45
3Brázdil J.41
Junioři WBS 2023
1Kolečík O.50
2Běchný F.45
3Prchal J.41
Hardtail WBS 2023
1Krhánek O.50
2Bagar Š.45
3Bednařík M.41
Střelci WBS 2023
1Gajdůšek D.50
2Fiala O.45
3Kocurek M.41
Gentlemen WBS 2023
1Macháč P.50
2Pančocha Z.45
3Moláček L.41
Legendy WBS 2023
1Malý V.50
2Křížek M.45
3Mácha L.41
Ženy WBS 2023
1Nátrová T.50
2Kadlecová K.45
3Šantavá M.41
Paradownhill WBS 2023
1Malec J.50
2Kudrna J.45